Under examensarbetet

Anmäla sig till examensarbete

Anvisningarna är dokument som ska hjälpa dig, handledarna och examinatorerna genom ditt examensarbete.

Andra dokument som kan vara till hjälp finns listade här:

Redovisningstillfällen

Aktuella redovisningstillfällen och länkar till anmälan följer

  • 2020-06-08 med anmälan senast 2020-05-24 –
    • Schema för redovisningarna:
      • Grupp I

        09.00–09.50 https://umu.zoom.us/j/9795147264?pwd=WHV6eUhObm82NzV3ZW5WRm1aYW41dz09

        Titel: The effect of condensation on heat transfer in a preheater Plats för arbetets utförande: FS Dynamics, Göteborg
        Presentatör: André Schoemaker
        Examinator: Krister Wiklund, Fysik

        10.00–10.50 https://umu.zoom.us/j/5960965839
        Titel: Development of Next-Generation Optical Tweezers Plats för arbetets utförande: Institutionen för fysik, Umeå
        Presentatör: Daniel Nilsson
        Examinator: Krister Wiklund, Fysik

        11.00–11.50 https://umu.zoom.us/j/68099518935
        Titel: Coarse-Graining Fields in Particle-based Soil Models Plats för arbetets utförande: Digital Physics, UMIT, Umeå
        Presentatör: Björn Ahlman
        Examinator: Erik Wallin, UMIT

        12.00–12.50
        Titel: Creating a self-driving vehicle in a simulated environment Plats för arbetets utförande: Institutionen för fysik, Umeå
        Presentatör: Jonas Markgren
        Examinator: Martin Servin, UMIT

        13.00–13.50
        Titel: Detecting Defects on Cheese using Hyperspectral Image Analysis Plats för arbetets utförande: Prediktera, Umeå
        Presentatör: Jonathan Palmquist
        Examinator: Martin Rosvall, Icelab

        14.00–14.50 https://umu.zoom.us/j/63585456723
        Titel: Evaluation of models for process time delay estimation in a pulp bleaching plant Plats för arbetets utförande: Metsä Board, Husum
        Presentatör: Marcus Dahlbäck
        Examinator: Martin Rosvall, Icelab

        15.00–15.50 https://umu.zoom.us/j/68660255902
        Titel: Deep Learning to Enhance Fluorescent Signals in Live Cell Imaging Plats för arbetets utförande: Sartorius, Umeå
        Presentatör: Edvin Forsgren
        Examinator: Eddie Wadbro, UMIT

        16.00–16.50 https://umu.zoom.us/j/68660255902
        Titel: Classification of tree species from 3D point clouds using convolutional neural networks Plats för arbetets utförande: Sogeti och SLU, Umeå
        Presentatör: Marcus Wiklander
        Examinator: Eddie Wadbro, UMIT

        page1image56993920 page1image56993344 page1image56987968 page1image56996224page1image56991232 page1image56999680 page1image57013568

        Grupp II

        https://umu.zoom.us/j/67180626813?pwd=L3duaS9DcmY4VGd4azdadlpBNm9sZz09

        09.00–09.50
        Titel: Developing a model for risk assessment of abandoned pacemaker leads in MRI using a fully convolutional neural network
        Plats för arbetets utförande: Karolinska universitetssjukhuset, Stockholm
        Presentatör: Salah Said
        Examinator: Jonna Wilén, Institutionen för strålningsvetenskaper, Umeå

        10.00–10.50
        Titel: Towards non-invasive Gleason grading of prostate cancer using diffusion weighted MRI Plats för arbetets utförande: Umeå universitetssjukhus, centrum för medicinsk teknik och strålningsfysik, Umeå
        Presentatör: Pierre Hillergren
        Examinator: Jonna Wilén, Institutionen för strålningsvetenskaper, Umeå

        11.00–11.50
        Titel: Dosimetri för Lu-177-PSMA-617
        Plats för arbetets utförande: Institutionen för strålningsvetenskaper, Umeå

        Presentatör: Evelina Vuorio
        Examinator: Tufve Nyholm, Institutionen för strålningsvetenskaper, Umeå

        12.00–12.50
        Titel: Evaluation of data-driven gating for #8310; #8312; Ga-ABY025 PET-CT in breast cancer patients Plats för arbetets utförande: PET-centrum, Akademiska sjukhuset, Uppsala
        Presentatör: Alain-Klaus Ncuti Nobera
        Examinator: Tufve Nyholm, Institutionen för strålningsvetenskaper, Umeå

        13.00–13.50
        Titel: Differences in tumor volume for treated glioblastoma patients examined with 18F- fluorothymidine PET and contrast-enhanced MRI
        Plats för arbetets utförande: Institutionen för strålningsvetenskaper, Umeå
        Presentatör: Karolina Hedman
        Examinator: Jonna Wilén, Institutionen för strålningsvetenskaper, Umeå

        14.00–14.50
        Titel: Revidering av strålskyddshandboken hos Region Blekinge och skapande av ny hemsida för strålskyddshandbok genom att använda sig av programvaruverktyget SharePoint server
        Plats för arbetets utförande: Region Blekinge, Karlskrona
        Presentatör: Ebi Rasouli
        Examinator: Jonna Wilén, Institutionen för strålningsvetenskaper, Umeå

        page2image57051392 page2image57051584

        Grupp III

        09.00–09.50 https://umu.zoom.us/j/67044076005
        Titel: Quantum kinetic theory of linear waves in magnetized plasmas Plats för arbetets utförande: Institutionen för Fysik, Umeå
        Presentatör: Ludvig Mörner
        Examinator: Jens Zamanian, Fysik

        10.00–10.50 https://umu.zoom.us/j/62567301793
        Titel: Automatic velocity estimation in GPR data and migration Plats för arbetets utförande: Guideline GEO, Umeå
        Presentatör: Christofer Jonason
        Examinator: Alexandr Talyzin, Fysik

        11.00–11.50 https://umu.zoom.us/j/61746070734
        Titel: Development of a novel silver reflector on glass substrate for parabolic trough solar collector applications
        Plats för arbetets utförande: Absolicon Solar Collector / Institutionen för fysik, Härnösand / Umeå
        Presentatör: Rasmus Öberg
        Examinator: Thomas Wågberg, Fysik

        12.00–12.50 https://umu.zoom.us/j/5125912849

        Titel: Visual interactive programming
        Plats för arbetets utförande: Turborilla, Umeå
        Presentatör: Jimmy Lundberg

        Examinator: Peter Olsson, Fysik

        13.00–13.50 https://umu.zoom.us/j/68077321182?pwd=SXF0b0N3OXl3M3BXOWlxTWlnR0lSZz09

        Titel: Machine learning approaches for detection of urinary tract infections Plats för arbetets utförande: Institutionen för matematik, Umeå Presentatör: Jesper Nyman
        Examinator: Patrik Rydén, Matematik, Umeå

        14.00–14.50 https://umu.zoom.us/j/64579792586?pwd=VVNHZnFFZHRoTHBFVlcrOUdJU0JpZz09

        Titel: Comparison of Recurrent Neural Networks models and economic models for Stock Market Predictions
        Plats för arbetets utförande: Institutionen för matematik och matematisk statistik, Umeå
        Presentatör: Johan Keskitalo

        Examinator: Markus Ådahl, Matematik, Umeå

        15.00–15.50 https://umu.zoom.us/j/62909277912
        Titel: Study of reflectivity and polarization properties for objects found in automotive LiDAR applications Master’s Thesis in Engineering Physics
        Plats för arbetets utförande: Veoneer, Skellefteå
        Presentatör: Daniel Tonvall
        Examinator: Ove Axner, Fysik, Umeå

        16.00–16.50 https://umu.zoom.us/j/62909277912
        Titel: A deep learning approach to defect detection with limited data availability Plats för arbetets utförande: Knightec, Umeå
        Presentatör: Jimmy Boman

        Examinator: Ludvig Lizana, Icelab, Umeå

  • 2020-08-28 med anmälan senast 2020-08-16
  • 2020-10-30 med anmälan senast 2020-10-18

Frågor kan ställas till  Lars-Erik Svensson.